Krótkie materiały video są coraz częściej zamieszczane jako rozszerzenie artykułów publikowanych na portalach internetowych – zarówno ogólnopolskich serwisach informacyjnych jak i mniejszych portalach tematycznych. Odpowiadamy, dlaczego warto urozmaicać treści o filmy i animacje.
Dominacja video
Szacuje się, że do 2021 roku ponad 80% ruchu w internecie będzie stanowić konsumpcja treści video [Źródło: Cisco]. Oczywiście teksty na wysokim poziomie będą nadal w cenie, zwłaszcza jeśli chodzi o pozyskanie wymagających czytelników, natomiast film stanie się niezbędnym narzędziem, aby przyciągnąć pokolenia Y i Z. Młodsi internauci mają zupełnie inną świadomość odbiorczą i oczekiwania względem treści – chcą interesujących, estetycznych, ale jednocześnie klarownych komunikatów, których przyswojenie nie zajmie zbyt wiele czasu. Przeczytanie dłuższego tekstu, w odróżnieniu od obejrzenia materiału video, wymaga skupienia – które dla wielu okazuje się być zbyt wysoką ceną.
W zeszłym roku Polacy spędzili średnio 49 minut dziennie oglądając materiały video online.
Jakie formaty się sprawdzają?
W zależności od tematyki medium oraz audytorium, artykuły można wzbogacić o różne formaty video.
Może to być m.in.:
- komentarz ekspercki
- podsumowanie treści
- mini-reportaż
- poradnik
- instrukcja/tutorial
- wywiad
- animacja
Warto testować różne typy filmów, żeby sprawdzić, które wzbudzają największe zainteresowanie. Te same video mogą dodatkowo posłużyć jako content na Facebooka.
Produkcja materiałów video
Aby zrealizować ciekawy film nie trzeba zatrudniać dużych i drogich domów produkcyjnych. Małe agencje, takie jak nasza, zajmą się realizacją od A do Z – zaczynając na propozycji adekwatnego formatu, na postprodukcji kończąc. W przypadku materiałów towarzyszących artykułom, często wystarczy video nieprzekraczające 2 minut. Mikro-porcje video są niewymagające i atrakcyjne dla użytkownika, a jednocześnie generują ruch i zatrzymują go na stronie.